XAMPP: Instalacja i konfiguracja serwera Apache wraz z PHP i MYSQL

Do obsługi dynamicznych stron tworzonych w języku PHP wymagany jest serwer Apache obsługujący PHP oraz serwer baz danych MySQL. Aby uzyskać dostęp do takiego serwera, mamy kilka możliwości. Możemy skorzystać z darmowego lub płatnego hostingu, a także możemy skonfigurować serwer na lokalnym komputerze. Nawet jeśli skorzystamy z hostingu, lepiej jest mieć na swoim komputerze serwer na którym możemy wprowadzać zmiany na stronie, zanim ostatecznie je opublikujemy.

Poniżej, przedstawię kroki konfiguracji serwera na komputerze z systemem operacyjnym Windows, za pomocą pakietu instalacyjnego XAMPP.

Instalacja XAMPP

 • Pobieramy instalator ze strony apachefriends.org. Numeracja wersji instalatora odpowiada za to jaką wersję języka PHP obsługuje.
 • Po pobraniu, uruchamiamy instalator. Na samym początku możemy otrzymać dwa komunikaty:
  • Pierwszy o działającym w tle oprogramowaniu antywirusowym, które może wpłynąć na instalację. Sam osobiście nigdy nie napotkałem się na jakieś problemy z tym związane, ale dla bezpieczeństwa można tymczasowo zatrzymać pracę programu antywirusowego.

   Ostrzeżenie o działającym antywirusie
   Ostrzeżenie o działającym antywirusie
  • Drugi komunikat informuje nas o aktywnej usłudze Kontrola konta użytkownika i możliwości wystąpienia problemów z niektórymi funkcjami oferowanymi przez XAMPP. Zaleca się w takim przypadku wyłączenie usługi lub instalację serwera pod inną ścieżką docelową niż C:Program Files (x86)

   Ostrzeżenie o aktywnej usłudze Kontrola konta użytkownika
   Ostrzeżenie o aktywnej usłudze Kontrola konta użytkownika
 • W następnych krokach instalacji mamy możliwość wybrania komponentów które będą zainstalowane wraz z serwerem. Do standardowego działania wymagany jest Apache oraz PHP. Pozostałe elementy możemy odznaczyć, zostawiając dodatkowo MySQL oraz phpMyAdmin, jeśli zamierzamy korzystać z dobrodziejstw baz danych.
 • Po wybraniu komponentów, wskazujemy ścieżkę docelową pod którą zainstalujemy XAMPP.
 • Po zakończeniu instalacji, otwieramy panel kontrolny XAMPP i uruchamiamy moduły: Apache i MySQL. Jeśli uruchomienie się powiodło, nazwy modułów zostaną podświetlone na zielono.

  Panel kontrolny XAMPP
  Panel kontrolny XAMPP

Aby sprawdzić czy serwer działa jak należy, w przeglądarce wchodzimy pod adres localhost. Powinna uruchomić się strona powitalna, która zawiera wszelkie informacje związane z działaniem i konfiguracją serwera. Pozostało nam jedynie skonfigurować bazę danych, aby to zrobić postępujemy zgodnie z poniższymi krokami.

Konfiguracja MySQL

W najnowszych wersjach XAMPP’a, została usunięta całkowicie strona umożliwiająca zabezpieczenie MySQL’a hasłem. Aby ustawić hasło dla użytkownika root musimy zrobić to za pomocą konsoli. Aby to zrobić uruchamiamy panel kontrolny XAMPP i wybieramy narzędzie Shell.

Panel kontrolny XAMPP - uruchamianie konsoli
Panel kontrolny XAMPP – uruchamianie konsoli

W otwartym oknie konsoli wpisujemy komendę:

Shell - Ustawianie hasła dla root
Shell – Ustawianie hasła dla root

W miejscu moje_nowe_hasło podajemy oczywiście hasło jakie chcemy nadać. Po zatwierdzeniu enterem, możemy wyłączamy konsolę i z panelu kontrolnego XAMPP, wybieramy edycję pliku config.inc.php.

Panel kontrolny XAMPP - phpMyAdmin Config
Panel kontrolny XAMPP – phpMyAdmin Config

W otwartym pliku zmieniamy wartość parametru “auth_type” na “cookie” i zapisujemy plik.

Po ustawieniu hasła możemy zalogować się w panelu phpMyAdmin. Aby to zrobić wchodzimy pod adres localhost/phpmyadmin/ lub klikamy przycisk Admin w linii MySQl w panelu kontrolnym XAMPP.

Z tak skonfigurowanym serwerem, możemy zacząć prace nad stroną. Aby to zrobić tworzymy nowy folder w folderze htdocs znajdującym się w głównym katalogu xampp. W tym folderze będziemy umieszczać wszystkie skrypty. Aby je uruchomić w przeglądarce wpisujemy localhost/nazwa_folderu. Jeśli w folderze umieściliśmy plik index.php lub index.html, uruchomi się on automatycznie. A jeśli umieściliśmy skrypt w pliku pod inną nazwą, wyświetli nam się zawartość folderu.